Shopping Cart // Softair // Rifles | SMG // AEG // M15-Series // ARMALITE M15 RANGER inkl. Akku + Lader //
ARMALITE M15 RANGER inkl. Akku + Lader
description
Introducing a new series of great valued airsoft guns with authentic Armalite markings, and in a variety of configurations to provide the players with more options in regards to looks and functionality. Each rifle comes with a Mosfet unit installed in the stock. Due to the much lower electrical resistance in a Mosfet, it delivers a faster trigger response, higher Rate of Fire and elimination of switch burnouts.
All models come with a 5 position SopMod stock with removable shoulder plate for quick access to the battery compartment. The sleek looking high-cap magazine is constructed from durable polymer in a contemporary design.
This is the ranger version features a heavy-duty designed receiver in fiber-reinforced nylon and two-piece quad-rail for a tougher look.
Color: Black
Features:
Built in Mosfet
Oversized sling plate
300 rd. Hi-cap polymer magazine
Fully licensed by ArmaLite
incl. 9,6V Battery and Charger
| Title | ARMALITE M15 RANGER inkl. Akku + Lader |
|---|---|
| Length | 805mm/890mm |
| Item No | W059 |
| Marksmanship | ca. 25m |
| Type | AEG |
| HopUp | Ja - verstellbar |
| Producer | ASG |
| Meter/second | 110 |
| Shootingcapacity | 13/sek semi/vollautomatik |
| Batterytype | Split |
| Caliber | 6mm |
| Volt | 9,6V |
| Magazine capacity | 300 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 2655g |
| Mah | 1600 |
| Joule | 1,2 |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
ActionSportGames A/S
Bjergvangen 1
3060 Espergaerde, DK
sales@actionsportgames.com




