Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // Cocking Rifles // CROSMAN // Crosman Valiant NPE(30J) 5,5mm //
Crosman Valiant NPE(30J) 5,5mm
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
Valiant Kipplaufgewehr mit dem neuen Nitro Piston Elite und ca. 30 Joule, 70% weniger Geräusche als bei einem Standard Kipplaufgewehr-durch komprimiertem Nitrogen statt einer Feder) - 5,5mm Diabolo. Wird mit einem 4x32 Zielfernrohr geliefert!
Siehe auch: https://www.crosman.com/product/crosman-valiant-22
The Crosman® Valiant .22 break barrel air rifle boasts a lighter and smoother cocking force than others in its class. With Nitro Piston technology, the Valiant has reduced recoil and shoots with 70% less noise. This rifle features a hardwood stock, rifled steel barrel, SBD sound suppression technology, two-stage adjustable trigger, and 4x32mm scope. The Shockwave generates velocities up to 1100 fps and delivers power and accuracy in a contemporary package.
- .22 caliber, break barrel air rifle
- Powered by Nitro Piston Elite technology for more accuracy, more speed and more power
- Hardwood stock and rifled steel barrel
- SBD market leading sound suppression
- Adjustable, two-stage Clean Break Trigger
- 4x32 scope to ensure downrange accuracy
| Title | Crosman Valiant NPE(30J) 5,5mm |
|---|---|
| Length | 1170mm |
| Item No | LDG22 |
| Type | Manuell |
| Producer | Crosman |
| Meter/second | 300 |
| Shootingcapacity | 1 |
| Caliber | 5,5mm |
| Magazine capacity | 1 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 3606g |
| Joule | 30 |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
Militaria.pl
ul. Oławska 16
50-123 Wrocław
b2b@militaria.pl



