Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // Cocking Rifles // CROSMAN // Crosman Mag-Fire ULTRA NPE(30J) 5,5mm //
Crosman Mag-Fire ULTRA NPE(30J) 5,5mm
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
Mag-Fire Kipplaufgewehr mit dem neuen Nitro Piston Elite und ca. 30 Joule, 70% weniger Geräusche als bei einem Standard Kipplaufgewehr-durch komprimiertem Nitrogen statt einer Feder) - 5,5mm Diabolo. Wird mit einem 4x32 Zielfernrohr geliefert!
Siehe auch: https://www.crosman.com/product/crosman-mag-fire-ultra
The Crosman® Mag-Fire Series features a refined approach to multi-shot, break-barrel innovation raising the bar over current technologies. The Crosman Mag-Fire Ultra includes the patented 12-shot design delivers the lowest profile in its class and utilizes fewer components to reduce failure or jamming. Outfitted with Quietfire sound suppression, an adjustable stock, Picatinny rail, and 3-9x40AO scope, the result is the ultimate in performance and reliability whether you are on the range or in the field.
SPEED - patented multi-shot design
CAPACITY - best in class shot count per caliber
SIMPLICITY - utilizes fewer components to reduce size and complications
- Mag-Fire technology for a low profile, multi-shot action
- Powered by Nitro Piston Elite technology for more accuracy, more speed and more power
- All-weather synthetic stock with soft touch inserts
- 12 shot magazine for fast follow up shots
- QuietFire sound suppression technology
- Outfitted with a rifled steel barrel, adjustable two-stage, clean break trigger and Picatinny mounting rail
- Delivers .177 caliber pellets downrange at 1300 fps, .22 caliber pellets downrange at 975 fps
- 3-9x40mm AO scope to ensure downrange accuracy
- sure downrange accuracy
| Title | Crosman Mag-Fire ULTRA NPE(30J) 5,5mm |
|---|---|
| Length | 1070mm |
| Item No | LDG21-55 |
| Type | Manuell |
| Producer | Crosman |
| Meter/second | 300 |
| Shootingcapacity | 1 |
| Caliber | 5,5mm |
| Magazine capacity | 10 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 3390g |
| Joule | 30 |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
Militaria.pl
ul. Oławska 16
50-123 Wrocław
b2b@militaria.pl



