Shop // Luftdruckwaffen (4,5mm/5,5mm) // Manuelle Gewehre // CROSMAN // Crosman Mag-Fire ULTRA NPE(30J) 5,5mm //
Crosman Mag-Fire ULTRA NPE(30J) 5,5mm
Dieses Produkt ist laut österr. Gewerbeordnung §50 Abs.2 per Versand nicht bestellbar und wird daher nur bei uns im Geschäftslokal in Wien verkauft und ausgeliefert!
Beschreibung
Mag-Fire Kipplaufgewehr mit dem neuen Nitro Piston Elite und ca. 30 Joule, 70% weniger Geräusche als bei einem Standard Kipplaufgewehr-durch komprimiertem Nitrogen statt einer Feder) - 5,5mm Diabolo. Wird mit einem 4x32 Zielfernrohr geliefert!
Siehe auch: https://www.crosman.com/product/crosman-mag-fire-ultra
The Crosman® Mag-Fire Series features a refined approach to multi-shot, break-barrel innovation raising the bar over current technologies. The Crosman Mag-Fire Ultra includes the patented 12-shot design delivers the lowest profile in its class and utilizes fewer components to reduce failure or jamming. Outfitted with Quietfire sound suppression, an adjustable stock, Picatinny rail, and 3-9x40AO scope, the result is the ultimate in performance and reliability whether you are on the range or in the field.
SPEED - patented multi-shot design
CAPACITY - best in class shot count per caliber
SIMPLICITY - utilizes fewer components to reduce size and complications
- Mag-Fire technology for a low profile, multi-shot action
- Powered by Nitro Piston Elite technology for more accuracy, more speed and more power
- All-weather synthetic stock with soft touch inserts
- 12 shot magazine for fast follow up shots
- QuietFire sound suppression technology
- Outfitted with a rifled steel barrel, adjustable two-stage, clean break trigger and Picatinny mounting rail
- Delivers .177 caliber pellets downrange at 1300 fps, .22 caliber pellets downrange at 975 fps
- 3-9x40mm AO scope to ensure downrange accuracy
- sure downrange accuracy
| Beschreibung | Crosman Mag-Fire ULTRA NPE(30J) 5,5mm |
|---|---|
| Länge | 1070mm |
| ArtNr | LDG21-55 |
| Type | Manuell |
| Hersteller | Crosman |
| Meter/Sekunde | 300 |
| Schusskapazität | 1 |
| Kaliber | 5,5mm |
| Magazinkapazität | 10 |
| Stk | 1 |
| Gewicht | 3390g |
| Joule | 30 |
Verantwortlicher Wirtschaftsakteur gemäß Produktsicherheitsverordnung (GPSR)
Militaria.pl
ul. Oławska 16
50-123 Wrocław
b2b@militaria.pl



