Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // CO² Rifles // CROSMAN // Crosman AK1 Full Auto - Blowback //
Crosman AK1 Full Auto - Blowback
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
CO² Gewehr mit Kunststoffschaft mit semi und fullauto Modus inkl. Speedloader
4,5mm Stahkugeln
Siehe auch: https://www.crosman.com/product/crosman-full-auto-ak1-bb/
The Crosman® Full Auto AK1 BB rifle maximizes backyard fun! This select-fire airgun is powered by dual CO2 powerlets and fires an intense 1400 round per minute rate of fire, all at a jaw-dropping speed of up to 430 fps. This modern take on an all-time classic comes with a 28-round removable magazine and a foldable/ adjustable buttstock to give the shooter the ultimate look and feel. Get ready to experience the fun that only a full auto BB gun can provide!
- Tactical, dual action BB air rifle
- Fueled by two 12-gram CO2 cartridges and delivers velocities of up to 430 fps
- Intense 1400 round per minute rate of fire
- 28-rounds drop out magazine, compatible with traditional 4.5mm steel BBs
- AK compatible pistol grip and adjustable/ folding 5 position buttstock
- Quad forearm accessory rail
- Realistic weight, blowback action and functions, great for skill development, training and fun
| Title | Crosman AK1 Full Auto - Blowback |
|---|---|
| Length | 880mm |
| Item No | LDG123 |
| Type | CO2 |
| Producer | Crosman |
| Meter/second | 131 |
| Shootingcapacity | 1400/m |
| Caliber | 4,5mm |
| Magazine capacity | 25 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 3086g |
| Joule | 3 |
| Type/Batch/Serial No. | CAK1 |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
LIMEX GmbH
Gewerbepark Draubogen 2
9162 Strau, A
info@limex-defence.com






