Shopping Cart // Softair // Pistols | Revolver // GREEN GAS with Blowback // Colt Series // AW Custom NE30 1911 - Silver Vollmetall Blowback + extra Magazin //
AW Custom NE30 1911 - Silver Vollmetall Blowback + extra Magazin
description
The AW Custom 1911 is fresh take on a classic. The gun comes in a brushed silver and combined with faux wood grips compliment the gun very well. You see other subtle upgrades such as the slide checkering and flat top serrations to help eliminate glare and helps guide your eye to the front sight post. The "star-style" trigger is lightweight and its reset is light but felt. If you are looking for a fresh take on a classic, this could be an option for you
About Armorer Works:
Armorer Works was founded in 2015 to meet a growing demand for high-quality, precision-engineered Airsoft guns and accessories. Creating pistols for competition, collection, and gaming uses, there is bound to be something for everyone inside each package.
Includes:
x1 AW Custom Iconic 1911 Gas Blowback Pistol - Silver.
x1 15 Rnd Magazine black
x1 15 Rnd Magazine silver
x1 Manual.
- Iconic 1911 style.
- Unique flat top serration on slide.
- Equipped wth star-style trigger and star-style guide rod.
- Checkering designs on slide and frame.
- Realistic mock firing pin mechanism.
- Imitation wood pistol grips.
Specifications:
Length - 220mm
Weight - 956g
Magazine Capacity - 15 Rounds
Power Source - Green Gas / Propane
Blowback - YES
Shooting Modes - Semiautomatic
Hop-up - Adjustable by removing the slide (under side of slide).
Magazine Compatibility - WE, Tokyo Marui, and AW Custom Magazines.
FPS - 330
| Title | AW Custom NE30 1911 - Silver Vollmetall Blowback + extra Magazin |
|---|---|
| Length | 220mm |
| Item No | WC48B |
| Marksmanship | ca. 15m |
| Type | Green Gas |
| HopUp | Ja verstellbar |
| Producer | AW |
| Meter/second | 101 |
| Shootingcapacity | 1 |
| Caliber | 6mm |
| Magazine capacity | 15 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 956g |
| Joule | 1,2 |
| Type/Batch/Serial No. | AW-NE3001 |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
RWA Europe
Calle Bergueda n15, nave 8A
08130 Santa Perpetua de Mogoda, ES
sales.eu@rwa-group.com








