Shopping Cart // Softair // Rifles | SMG // GREEN GAS // Sniper // TAC21 Tan Ltd. Edition //
description
-The TAC21 Tactical is a Gas Sniper Rifle and an official licensed product with full trademarks and logo from Modular Driven Technologies (MDT).
-The TAC21 Chassis System is CNC Machined from aviation grade Aluminum with Anodized finishing.
-CNC engraved MDT TAC21 marking and unique serial number.
-One Piece Fluted Outer Barrel is CNC machined from aviation grade Aluminum.
-With a top full-length MIL-STN-1913 accessories mounting rail. The built-in mounting rail has 20 MOA (Minutes of Angle) on the action housing and is parallel to the barrel axis on the fore-end.
-2 pcs of side rail and 1 pc of bottom rail are included.
-Steel Flash Hider with military grade surface finishing.
-Equipped with Magpul PTS MOE Grip & Magpul PTS PRS Stock.
-Compatible with M4 AEG stock & tube.
-Compatible with M4 GBB grip.
| Title | TAC21 Tan Ltd. Edition |
|---|---|
| Length | 1190mm |
| Item No | W190T |
| Marksmanship | ca.25m |
| HopUp | Ja-verstellbar |
| Producer | King Arms |
| Meter/second | ca. 110 |
| Shootingcapacity | 1-semiautomatik |
| Caliber | 6mm |
| Magazine capacity | 25 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 4260g |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
CYBERGUN
40 Boulevard Henri Sellier
92150 Suresnes, F
contact@cybergun.com





