Shopping Cart // Modelling | Figures // Radio Control (RC) // HELICOPTER // Marui CAMERA COPTER(mit Kamera) Defekt! //
Marui CAMERA COPTER(mit Kamera) Defekt!
description
Bei diesem neuen RC Helicopter ist der 3,7V LiPo Akku im Hubschrauber leider defekt-durchgeschmort!
Etwas für Bastler oder als Ersatzteilager- ein Umtausch ist ausgeschlossen!
Compact IRC helicopter for indoor use equipped with camera for shooting still and moving images.
The camera and helicopter are operated with the same remote control.
With the 3 channel infrared remote control you can make the heli go up and down, make it hover and turn. Thanks to the Murata gyroscope, flying this helicopter is easy!
To prevent damage when it is dropped, this helicopter is equipped with a high grade metal body and made from break-proof materials. The powerful motor and lithium battery provide good lift.
The body is equipped with 2 colored LED lights. 3 helicopters can be operated at the same time and flying time is approximately 5 minutes.
Battery can be charged by the the connector on the controller. USB connector is included allowing a recharge while connected to a computer. Charging time is 50 minutes.
| Weight | 260g |
| Length | 365mm |
| Height | 112mm |
| Power Source | Li-Po Battery, AAA Alkaline Battery x 6* |
| Camera Resolution | 1.2 M (Image) / 0.3 M (Video) |
| Storage | Micro SD** |
* Battery for remote control. Not included. ** Sold separately.
Included Items:
- ・Cameracopter Mini
- ・Remote Control
- ・USB Cable
- ・Driver
- ・Tail Rotor x 2
- ・Main Rotor x 2 Types
- ・Manual in Japanese
- 110V Charger
Siehe auch: http://www.tokyo-marui.co.jp/products/rcirc/helicopter/6014
| Title | Marui CAMERA COPTER(mit Kamera) Defekt! |
|---|---|
| Length | 365mm |
| Item No | MBRC5D |
| Producer | Marui |
| Batterytype | 6x AAA |
| Pieces | 1 |
| Weight | 260g |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
RWA Europe
Calle Bergueda n15, nave 8A
08130 Santa Perpetua de Mogoda, ES
sales.eu@rwa-group.com



