Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // CO² Revolvers // CROSMAN // Crosman SNR357 Vollmetall //
Crosman SNR357 Vollmetall
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
Der CO2 Revolver SNR 357 von Crosman kommt im Kaliber 4,5 mm und kann sowohl mit Stahl-BBs,
als auch mit Diabolos beladen werden. CO² Revolver - 4,5mm Diabolo oder Stahlrundkugeln. Max 4,4 Joule.
Lieferumfang:
- Crosman SNR 357 CO2 Revolver Kal. 4,5 mm BB / Diabolo anthrazit
- 6 Ladehülsen für BBs
- 6 Ladehülsen für Diabolos
- Bedienungsanleitung
Siehe auch: https://www.crosman.com/product/crosman-snr357-bb-177/
The best air pistol is the one you have with you, or so the saying goes. The Crosman SNR357 (“SNR” = Snub Nose Revolver) has the heft and feel of a Saturday Night Special with none of the powder. Add dual ammo capabilities and realistic loading with the included reusable cartridges and the backyard becomes the ideal practice range. Outfitted with a 6-shot swing-out cylinder with reusable cartridges, front fixed blade sight, and adjustable rear sight and silver trigger, hammer, and cylinder release switch.
- Dual ammo (BB/ .177 Cal pellets)
- Heavy weight, full metal body
- Double or single action shot delivers BB speeds up to 400 fps and pellets up to 350 fps
- 6-shot swing-out cylinder with reusable cartridge’s
- Front fixed blade sight and adjustable rear sight
- Silver trigger, hammer and cylinder release switch
- Removable grip for easy replacement of CO2
| Title | Crosman SNR357 Vollmetall |
|---|---|
| Length | 206mm |
| Item No | LDR28 |
| Marksmanship | ca. 10m |
| Type | CO² |
| Producer | CROSMAN |
| Meter/second | 150 |
| Shootingcapacity | 1 |
| Caliber | 4,5mm Diabolo+BB |
| Magazine capacity | 6 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 870g |
| Type/Batch/Serial No. | SNR357 |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
LIMEX GmbH
Gewerbepark Draubogen 2
9162 Strau, A
info@limex-defence.com









