Walther CO² - 12g Spezialkapseln
Item No: PBZ135
EUR 9,50
In stock
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
The 1911 is an iconic weapon, which now has over a century of continuous
use in multiple military and police units around the world,
while having forged a deep love in the hearts of American shooters for its ammunition,
the .45 ACP.
Our Swiss Arms 1911 Military Rail Pistol is a 4,5 millimeters pistol powered by CO2.
The Picatinny rail under the barrel of this replica enables the attachment
of accessories such as a lamp/laser.
| Title | SWISS ARMS 1911 MILITARY RAIL PISTOL Tan |
|---|---|
| Length | 220mm |
| Item No | LDP22 |
| Type | CO² |
| Producer | Cybergun |
| Meter/second | 96 |
| Caliber | 4,5mm |
| Magazine capacity | 18 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 942g |
| Joule | 1,6 |
CYBERGUN
40 Boulevard Henri Sellier
92150 Suresnes, F
contact@cybergun.com