Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // CO² Pistols // BERSA // Bersa BP9CC Blowback mit Metallschlitten //
Bersa BP9CC Blowback mit Metallschlitten
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
CO² Pistole mit Metallschlitten, Blowback und Seriennummer - 4,5mm Stahlrundkugel. ca 2,0 Joule.
This dual tone version of the BP9CC is a semi-automatic 4.5 mm Airgun with blowback, fully licensed by BERSA. It is a lightweight, compact, ultra thin handgun, with a ergonomic design that improves line-of-sight. It is powered by a 12g CO2 cartridge stored in the grip using the easy-load system and the BB's are put in a removable stick magazine. An integrated picatinny rail allows for mounting of lasers or tactical lights. The grip and metal slide caries authentic BERSA markings and every gun comes with unique serial number.
Uses magazine ref. 17305
Features:
- Black finish.
- Picatinny accessory rail.
- 3-dot sight system.
- Barrel threaded for silencer.
- Optional safety lever included.
- Blowback action.
The BP9CC (Concealed Carry) is the first polymer frame handgun from BERSA the Argentinian firearms manufacturer, known world-wide for producing reliable, affordable handguns. Since 1958, BERSA® has been manufacturing accurate, reliable, and robust handguns, utilizing advanced firearms technologies paired with a history of innovation. The Argentinean Military, as well as law enforcement officials around the world, have routinely issued and relied on BERSA® handguns as their official sidearm. BERSA® is currently one of the largest privately owned corporations in Argentina.
| Title | Bersa BP9CC Blowback mit Metallschlitten |
|---|---|
| Length | 168mm |
| Item No | LDP148B |
| Type | CO² |
| Producer | ASG |
| Meter/second | 107 |
| Caliber | 4,5mm |
| Magazine capacity | 20 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 610g |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
ActionSportGames A/S
Bjergvangen 1
3060 Espergaerde, DK
sales@actionsportgames.com




