Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // CO² Rifles // CROSMAN // Crosman R1 Full Auto - Blowback //
Crosman R1 Full Auto - Blowback
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
CO² Gewehr mit Kunststoffschaft mit semi und fullauto Modus inkl. Speedloader
4,5mm Stahkugeln
The Crosman® Full Auto R1 BB air rifle maximizes backyard fun! Fueled by two 12-gram CO2 cartridges and a 25 round drop-out magazine, you will have target cans flying in no time. The rifle features a genuine feel, familiar controls, and an intense 1400 round per minute rate of fire, all at a jaw-dropping rate of up to 430 fps. Even better, the rifle is fully customizable with a 6 position adjustable stock, AR-compatible buttstock/pistol grip, and a Picatinny rail that provides endless accessory mounting opportunities.
- Tactical, full or semi-auto BB air rifle
- Fueled by two 12-gram CO2 cartridges and delivers velocities of up to 430 fps
- Intense 1400 rounds per minute rate of fire
- 25-rounds drop out magazine, compatible with traditional 4.5mm steel BBs
- Adjustable stock and AR compatible buffer tube and pistol grip
- Quad forearm accessory rail
- Realistic weight, action and functions, great for skill development, training and fun
| Title | Crosman R1 Full Auto - Blowback |
|---|---|
| Length | 540mm |
| Item No | LDG124 |
| Type | CO2 |
| Producer | Crosman |
| Meter/second | 131 |
| Shootingcapacity | 1400/m |
| Caliber | 4,5mm |
| Magazine capacity | 25 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 2720g |
| Joule | 3 |
| Type/Batch/Serial No. | CFAR1B |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
LIMEX GmbH
Gewerbepark Draubogen 2
9162 Strau, A
info@limex-defence.com






