Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // CO² Rifles // CROSMAN // Crosman DPMS SBR Full Auto - Blowback //
Crosman DPMS SBR Full Auto - Blowback
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
CO² Gewehr mit schwarzem Kunststoffschaft mit semi und fullauto Modus
inkl. Speedloader - 4,5mm Stahkugeln
Siehe auch: https://www.crosman.com/product/crosmanr-dpmstm-sbr-co-bb-air-rifle-with-dual-action-capability
See what all the excitement is all about with the officially licensed and stamped, DPMS™ SBR. This air rifle slings BBs at a blistering 430 fps with a rate of fire at an astounding 1400 rounds per minute! Fueled by two 12-gram CO₂ cartridges housed in the 25-round magazine, the dual-action selector lets you choose between semi and full-auto capability. The air rifle features a genuine real-feel and comes with a 6-point adjustable rear stock, moveable angled foregrip, and Quad rail for the limitless mounting of flashlights, lasers, and other accessories. Comes with a thumb-selector style safety to ensure proper and safe handling, removable pop-up sights, and an adjustable rear sight.
- Tactical, full or semi-auto BB air rifle
- Fueled by two 12-gram CO2 cartridges and delivers velocities of up to 430 fps
- Intense 1400 round per minute rate of fire
- 25-rounds drop out magazine, compatible with traditional 4.5mm steel BBs
- Adjustable, 6-position buttstock and AR compatible pistol grip
- Quad forearm accessory rail
- Realistic weight, action and functions, great for skill development, training and fun
| Title | Crosman DPMS SBR Full Auto - Blowback |
|---|---|
| Length | 670mm - 772mm |
| Item No | LDG112 |
| Type | CO2 |
| Producer | Crosman |
| Meter/second | 131 |
| Shootingcapacity | 1400/m |
| Caliber | 4,5mm |
| Magazine capacity | 25 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 2868g |
| Joule | 3 |
| Type/Batch/Serial No. | DSBR |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
LIMEX GmbH
Gewerbepark Draubogen 2
9162 Strau, A
info@limex-defence.com






