Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // CO² Rifles // ASG // ASG TAC 4,5 //
ASG TAC 4,5
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
The TAC-4.5 rifle is a light weight, CO2 powered Airgun rifle with an ergonomic pistol grip that holds the 4.5mm BB’s in a stick type magazine allowing a fast reload.
The rifles feature a full-length picatinny styled top rail for optics and accessories. The lower part of the rifle has a long rail for attaching the included fully adjustable folding bipod, and can be used for other equipment like tactical lights.
Furthermore the rifle features an integrated mounting bay for a laser aiming module especially designed for this rifle. The thumbhole stock has a built in rubber pad for added comfort when shouldering the rifle. Included is also a pair of removable fixed sights with a self-illuminated fiber optic front bead.
Using CO2 means more power and a high fire rate, making this an exciting and fun gun to shoot.
Uses 4.5mm round steel BB’s
Features:
-
High-quality bipod
-
Mounting bay for laser module
-
Metal outer barrel
-
Durable polymer body
-
Fiber optic removable sights
CO² Gewehr - 4,5mm Stahlrundkugeln. 12g CO² Kapsel.
| Title | ASG TAC 4,5 |
|---|---|
| Length | 900mm |
| Item No | LDG107 |
| Type | CO² |
| Producer | ASG |
| Meter/second | 127 |
| Caliber | 4,5mm |
| Magazine capacity | 21 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 1565g |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
ActionSportGames A/S
Bjergvangen 1
3060 Espergaerde, DK
sales@actionsportgames.com


