Shopping Cart // Airguns (4,5mm/5,5mm) // CO² Rifles // ASG // ASG TAC Repeat 4,5 CO² //
ASG TAC Repeat 4,5 CO²
This product cannot be ordered for shipping according to the Austrian Industrial Code § 50 paragraph. 2 and is therefore only sold and handed over in our store in Vienna!
description
The new Airgun Rifle, extends the T.A.C family with a new hard hitting rifle. Using 88gr CO2 cartridges the T.A.C Repeat has an output starting at 1.7 Joules, but with the upgraded drum mag (sold separately Ref.18909), it shoots out the 4.5 pellets out at an impressive 8 Joules, increasing both range and accuracy.
The drum mag holds 12 rounds of 4.5mm/.177 Pellets and is easy to reload. With the rifled barrel, the T.A.C Repeat excels in performance and design.
It comes standard with a red fiber optic front sight, giving the shooter an edge with fast target acquisitions and low light precision. Combined with two accessory rail systems you can complete the perfect rifle setup with bipods, scopes and lasers.
Features:
> Easy to operate
> Adjustable rear sight
> Optic fiber front sight
> Quick change of CO2 capsule
CO² Gewehr - 4,5mm Diabolo. 88g CO² Kapsel.
| Title | ASG TAC Repeat 4,5 CO² |
|---|---|
| Length | 1075mm |
| Item No | LDG108 |
| Type | CO² |
| HopUp | Nein |
| Producer | ASG |
| Meter/second | 185 |
| Caliber | 4,5mm |
| Magazine capacity | 12 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 2567g |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
ActionSportGames A/S
Bjergvangen 1
3060 Espergaerde, DK
sales@actionsportgames.com


