Shopping Cart // Softair // Rifles | SMG // GREEN GAS // Winchester // 1873R (Real Wood) Rifle //
1873R (Real Wood) Rifle
description
A gas replica by A&K based on the legendary American semi-automatic carbine designed by John Browning.
Majority of replica’s elements was made of metal, including the receiver / dust cover, external barrel, charging handle, RIS rail and M-LOK handguard.
The stock was made of lacquered wood. After firing a shot, the replica needs to be reloaded by pulling back a lever every time -
just like in the live firearm original (lever-action).
The replica features an internal magazine with a capacity of up to 22 BBs that can be loaded with the included speedloader.
Replica Features:
- M-LOK handguard
- top RIS / Picatinny rail
- lever-action system
- wooden stock with metal recoil pad
- valve for loading with Green Gas located under the barrel
The set includes:
- replica
- speedloader
- User’s manual
- tools
- nozzle extension for gas loading
| Title | 1873R (Real Wood) Rifle |
|---|---|
| Length | 500mm |
| Item No | WGC53 |
| Marksmanship | ca 15m |
| Type | Greengas |
| Producer | AK |
| Meter/second | 100 |
| Shootingcapacity | 1 |
| Caliber | 6mm |
| Magazine capacity | 22 |
| Pieces | 1 |
| Weight | 1932g |
Responsible Economic Operator according to the Product Safety Regulation (GPSR)
GF Corp Sp. z o.o. Sp. K.
ul. Jana Długosza 42-46
51-162 Wrocław, P
b2b@gfcorp.pl





