Shop // Luftdruckwaffen (4,5mm/5,5mm) // Manuelle Gewehre // CROSMAN // Crosman Mag-Fire Mission NPE(30J) //
Crosman Mag-Fire Mission NPE(30J)
Dieses Produkt ist laut österr. Gewerbeordnung §50 Abs.2 per Versand nicht bestellbar und wird daher nur bei uns im Geschäftslokal in Wien verkauft und ausgeliefert!
Beschreibung
Mag-Fire Kipplaufgewehr mit dem neuen Nitro Piston Elite und ca. 30 Joule, 70% weniger Geräusche als bei einem Standard Kipplaufgewehr-durch komprimiertem Nitrogen statt einer Feder) - 5,5mm Diabolo. Wird mit einem 4x32 Zielfernrohr geliefert!
Siehe auch: https://www.crosman.com/product/crosman-mag-fire-mission
The Crosman® Mag-Fire Series features a refined approach to multi-shot, break-barrel innovation raising the bar over current technologies. The Crosman Mag-Fire Mission includes the patented 10-shot design that delivers the lowest profile in its class and utilizes fewer components to reduce failure or jamming. Featuring Quietfire sound suppression technology, thumbhole style stock, dovetail rail for your favorite accessories, and 4x32mm scope, the result is the ultimate in performance and reliability whether you’re on the range or in the field.
SPEED - patented multi-shot design
CAPACITY - best in class shot count per caliber
SIMPLICITY - utilizes fewer components to reduce size and complications
- Mag-Fire technology for a low profile, multi-shot action
- Powered by Nitro Piston Elite technology for more accuracy, more speed and more power
- All-weather synthetic stock
- 10 shot magazine for fast follow up shots
- QuietFire sound suppression technology
- Outfitted with a rifled steel barrel, adjustable two-stage, clean break trigger and dovetail mounting rail
- Delivers, .22 caliber pellets downrange at 975 fps
- 4x32 scope to ensure downrange accuracy
| Beschreibung | Crosman Mag-Fire Mission NPE(30J) |
|---|---|
| Länge | 1070mm |
| ArtNr | LDG18 |
| Type | Manuell |
| Hersteller | Crosman |
| Meter/Sekunde | 300 |
| Schusskapazität | 1 |
| Kaliber | 5,5mm |
| Magazinkapazität | 10 |
| Stk | 1 |
| Gewicht | 3390g |
| Joule | 30 |
Verantwortlicher Wirtschaftsakteur gemäß Produktsicherheitsverordnung (GPSR)
Militaria.pl
ul. Oławska 16
50-123 Wrocław
b2b@militaria.pl


